TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

nord stream 2 760x2000

Nord Stream 2 to projekt polityczny – miała przyznać podczas obrad Rady Europejskiej kanclerz Niemiec Angela Merkel. Nie zmieniła jednak negatywnego stanowiska wobec mandatu Komisji Europejskiej do prowadzenia rozmów o luce prawnej. Tymczasem KE zapowiada na listopad kolejną inicjatywę dotyczącą gazociągu. Polska może dzięki niej zyskać czas i sojuszników w walce z Nord Stream 2. Przykłady UOKiK oraz pozyskanie do współpracy Danii i Szwecji pokazują, że taka strategia daje efekty – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl. 

Komisja Europejska przygotowuje się do zmiany prawa energetycznego UE w celu wyeliminowania luki prawnej, w jakiej ma znajdować się projekt Nord Stream 2. Sprawa była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. Kanclerz Niemiec miała przyznać, że projekt ten ma charakter polityczny, ale jej kraj nie poprze udzielenia Komisji mandatu do rozmów z Rosją na temat usunięcia wspomnianej luki.

„Nord Stream 2 ma wymiar polityczny”

Podczas obrad Rady Europejskiej premier RP Beata Szydło wezwała Komisję do podjęcia działań ws. Nord Stream 2.Przywódcy Austrii, Danii, Łotwy i Litwy oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk również opowiadali się za silnym uregulowaniem kwestii Nord Stream 2 na poziomie Wspólnoty.

Stanowisko kanclerza Austrii Christiana Kerna, który powiedział, że UE powinna zdywersyfikować źródła energii w celu pozyskania niższych cen, było niespodzianką, ponieważ austriacka firma energetyczna OMV jest jednym z partnerów spółki Nord Stream 2 AG, w stu procentach zależnej od rosyjskiego Gazpromu, i zamierza jej udzielić pożyczki w wysokości 950 milionów euro.

Debata na posiedzeniu Rady toczyła się w kontekście dwóch sprzecznych opinii prawnych w sprawie Nord Stream 2 – prawników Komisji i służb prawnych Rady.

Prawnicy Komisji twierdzili, że trzeci pakiet energetyczny powinien mieć zastosowanie do morskiego odcinka Nord Stream 2, a Komisja powinna w imieniu UE negocjować z Rosją reżim prawny dla gazociągu. Rada utrzymywała z kolei, że UE nie ma takich narzędzi, a Komisja nie ma prawa do negocjacji.

 

Więcej na: http://biznesalert.pl/nord-stream-2-definicja-interkonektora-komisja-europejska-spor/