TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

porozusierp

Stoczniowcy, którzy 37 lat temu postanowili walczyć z komunistycznym reżimem o wolność i godność, bardzo ryzykowali, nawet życiem. Ale się nie ugięli, wręcz przeciwnie, z każdym dniem byli coraz silniejsi, a ich odwaga zachęcała do działania innych. Strajk w Stoczni Szczecińskiej zmobilizował do protestów całe miasto i region, a fali która popłynęła także dalej - nie dało się już zatrzymać.

W środę (30 sierpnia) przed historyczną już bramą ówczesnej Stoczni im. Adolfa Warskiego, w samo południe, zebrali się stoczniowcy (także ci biorący przed laty udział w strajku), mieszkańcy Szczecina i regionu, a także przedstawiciele innych miast, którzy postanowili uczcić rocznicę Porozumień Sierpniowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: wicepremier Piotr Gliński, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, arcybiskup Andrzej Dzięga, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wojewoda Krzysztof Kozłowski, dyrektor generalny Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Włosek, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, zakładów pracy, związków zawodowych. Bardzo licznie reprezentowani byli związkowcy z „Solidarności”, którym przewodniczył szef regionu Mieczysław Jurek.

W trakcie uroczystości, która odbyła się w asyście kompanii honorowej, przemawiał wicepremier Gliński, który podkreślił, że fenomen Sierpnia '80, a także liczącej wkrótce potem 10 milionów członków Solidarności, przywrócił ludziom wolność i godność, a także wywarł wielki wpływ nie tylko na losy kraju, ale także Europy i świata. O bohaterstwie strajkujących stoczniowców mówił prezydent Piotr Krzystek, a szefowa Kancelarii Prezydenta RP  Halina Szymańska odczytała przesłanie, które z okazji 37 rocznicy Porozumień Sierpniowych wystosował prezydent Andrzej Duda. Arcybiskup Andrzej Dzięga wraz z innymi przedstawicielami kościoła odmówił modlitwę przy Pomniku Ofiar Grudnia 70, przy którym później przedstawiciele władz, związkowcy, samorządowcy, delegacje z zakładów pracy i mieszkańcy Szczecina składali wieńce i kwiaty.

Podczas uroczystości „za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Krzysztof Żelazny. Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali: Edward Gałązka, Mirosław Górecki, Kazimierz Janicki, Zbigniew Kosiński, Zbigniew Michalczuk, Jerzy Minkwitz, Jan Mordasiewicz, Zygmunt Sroczyński, Krzysztof Zieliński i Tomasz Zieliński.

 

(mos)

 

Fot. Dariusz Gorajski

 

Źródło: 24kurier.pl