TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

1abcmarynarkawojenna

Szwedzka firma Saab podpisała list intencyjny ze Stocznią Marynarki Wojennej w Gdyni, który ma być bazą do podjęcia dalszej współpracy przy realizacji wspólnych dostaw dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programów morskich, w tym projektu Orka.

Jak wspomniano wcześniej, współpraca ma również dotyczyć okrętów podwodnych, do pozyskania których Polska dąży w ramach programu Orka. Jason Howard, Dyrektor na Polskę w Saab podkreśla, że Szwedzi starają się budować lokalne więzi z polskimi partnerami. Zwraca uwagę na korzyści, jakie ma zapewnić kooperacja - z transferem technologii włącznie.

Saab przypomina w kontekście wyboru Stoczni Marynarki Wojennej, że zakład istnieje od 1922 r. Wykonuje on obecnie budowę okrętu patrolowego ORP „Ślązak” i jest proponowany przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej jako główny realizator programów Miecznik (okręt obrony wybrzeża) i Czapla (okręt patrolowy).

Spółka Saab dostarcza już rozwiązania dla Marynarki Wojennej RP. Efektem są m.in. rakiety przeciwokrętowe RBS15 Mk3 i radary Sea Giraffe dla polskich okrętów rakietowych typu Orkan oraz system przeciwminowy Saab Double Eagle, który został wybrany jako wyposażenie przyszłego niszczyciela min Kormoran II.

 

Źródło: defence24.pl