TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

Umowa na projekt i budowę tunelu pod Świną podpisana

Czytaj więcej: Umowa na projekt i budowę tunelu pod Świną podpisana

17 września 2018 r. o godz. 11,35 Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz wraz z przedstawicielami konsorcjum, którego liderem jest firma PORR podpisali umowę na zaprojektowanie i wybudowanie tunelu drogowego łączącego wyspy Uznam i Wolin. Spełniają się marzenia kilku pokoleń świnoujścian.

Uroczystość złożenia podpisu pod najważniejszym kontraktem w dziejach Świnoujścia odbyła się na pl. Wolności. Otoczyło go kilkuset świnoujścian. Atmosfera długo przed rozpoczęciem uroczystości, przypominała niegdysiejsze etapy Wyścigu Pokoju. Zdawać się mogło, że ludzie czekają w napięciu, by nie przemknęła im ta najważniejsza chwila w wyścigu.

 

Źródło: Swinoujscie.pl

Unijne fundusze dla nowego terminalu promowego Port Gdynia

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Port Gdynia

Czytaj więcej: Unijne fundusze dla nowego terminalu promowego Port Gdynia

Budowa nowego terminalu promowego to dzisiaj jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdynia. Nowe umiejscowienie terminalu na nabrzeżach: Fińskim i Polskim, przy rondzie Karlskrona, umożliwi łatwiejsze manewrowanie promami oraz skrócenie czasu ich pobytu w porcie, a także znacznie ułatwi przybywającym na promach pasażerom dostęp do centrum Gdyni. Ponadto inwestycja przyczyni się do rozwoju połączeń autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił przetarg na budowę publicznego terminala promowego. Szacowany koszt inwestycji to ok. 180 mln zł, z czego ok. 116 mln zł pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obecnie został złożony do systemu SL 2014 pierwszy wniosek o płatność dla inwestycji z perspektywy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Konkurencyjność naszego portu utrzymujemy dzięki inwestycjom odpowiadającym na potrzeby rynku, dlatego też budowa nowego terminala promowego jest tak ważna dla Portu Gdynia– stwierdza Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - Terminal powstanie w ciągu 28 miesięcy. Natomiast dofinansowanie z Unii Europejskiej to budżet wielkiej szansy na szybki rozwój Portu Gdynia i z tych możliwości sukcesywnie korzystamy.

 

Port Gdynia 

Kongsberg Maritime Poland z nagrodą gospodarczą Prezydenta Miasta Szczecina

Czytaj więcej: Kongsberg Maritime Poland z nagrodą gospodarczą Prezydenta Miasta Szczecina

Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o., Coloplast Business Centre Sp. z o.o., BP Ciroko Sp. z o.o., Grupa CSV Sp. z o.o., Adamus S.A. – to firmy, które w tym roku uzyskały Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Szczecin. Laureaci wezmą udział w kampanii promocyjnej Invest in Szczecin w przyszłym roku. Uroczyste przedstawienie zwycięzców odbyło się w piątek podczas gali Pekao Szczecin Open. Prezydent Piotr Krzystek uhonorował także firmy wyróżnione w ramach inicjatywy “Zrobione w Szczecinie”.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Szczecin została przyznana po raz drugi. Jej celem jest promowanie wyróżniających się firm z naszego miasta, inspirowanie rozwoju przedsiębiorstw, promowanie postaw proinwestycyjnych, wybitnych osiągnięć innowacyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności szczecińskich przedsiębiorstw na arenie krajowej i międzynarodowej. Kandydatami do Nagrody Gospodarczej mogły zostać firmy, mające swoje siedziby lub oddziały na terenie Gminy Miasto Szczecin. - Są firmy w naszym mieście, które działają tu od lat. Ich historia i sukces jaki odniosły, są najlepszą wizytówką Szczecina. Dają przykład, że w Szczecinie można prowadzić udany biznes i że warunki do jego rozwoju są dobre – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Gratuluję wszystkim laureatom i życzę kolejnych znaczących sukcesów w przyszłości.

Kandydatów nominowało pięć zespołów branżowych (ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego, ds. usług nowoczesnych, gospodarki morskiej i logistyki, ds. innowacji i badań oraz ds. handlu i rzemiosła) Rady Gospodarczej Prezydenta Miasta Szczecina, która ma  funkcję opiniotwórczą i doradczą w sprawach związanych z rozwojem gospodarczym miasta.Zwycięskie firmy otrzymały grawerowaną statuetkę oraz udział w kampanii promującej markę Invest in Szczecin w przyszłym roku.  Podczas gali uhonorowane zostały także firmy wyróżnione w konkursie “Zrobione w Szczecinie”.

1. ZESPÓŁ DS. HANDLU I RZEMIOSŁA

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Szczecin w kategorii Handel i Rzemiosło została przyznana firmie Grupa CSV Sp. z o.o.

2. ZESPÓŁ DS. USŁUG NOWOCZESNYCH

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Szczecin w kategorii Usługi Nowoczesne została przyznana firmie Coloplast Business Centre Sp. z o.o. 

3. ZESPÓŁ DS. INNOWACJI I BADAŃ

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Szczecin w kategorii Innowacje i Badania została przyznana firmie Adamus S.A.

4. ZESPÓŁ DS. BUDOWLANYCH I ROZWOJU PRZESTRZENNEGO

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Szczecin w kategorii Budownictwo i Rozwój Przestrzenny została przyznana firmie BP Ciroko Sp. z o.o.

5. ZESPÓŁ DS. GOSPODARKI MORSKIEJ I LOGITSTYKI

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Szczecin w kategorii Gospodarka Morska i Logistyka została przyznana firmie Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o.

 

Źródło: PiG/Szczecin.eu

 

Kaczyński: Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Polskie nowości

Czytaj więcej: Kaczyński: Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu

Jest wola i przeświadczenie, że Polska musi zadbać o Pomorze Zachodnie - deklarował w poniedziałek w "Rozmowach pod krawatem" w Radiu Szczecin prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W studiu Radia Szczecin Kaczyński podkreślał, że w poprzednich latach region był zaniedbywany.

- Można odbudowywać gospodarkę morską i zbudować tu naprawdę nowoczesne rolnictwo. Można wykorzystać walory turystyczne. Jest wola i przeświadczenie, że Polska musi dbać o Pomorze Zachodnie. Trzeba pamiętać, że te ziemie są w naszych granicach od 73 lat. To bardzo dużo w wymiarze ludzkiego życia, ale w wymiarze historycznym to nie jest dużo. Jedyny sposób, żeby tu nie mogło się stać nic dla nas nieszczęśliwego, to jest to żeby Pomorze było silne. Żeby szybko rosło w siłę gospodarczą, ale także integrowało się i tworzyło własną tradycję i kulturę - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

Jarosław Kaczyński zapewniał, że niezmiennie rząd PiS chce realizować politykę, nakreśloną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego imieniem nazwany jest świnoujski gazoport.

Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Jarosław Kaczyński.

 

Źródło: Radio Szczecin 

 

 

Piąty w tym roku wodowanie w Naucie

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Stocznie

Czytaj więcej: Piąty w tym roku wodowanie w Naucie

Zakład Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta zwodował kolejny w tym roku statek. 14 września  z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV.

Statek powstał na zamówienie duńskiego klienta – firmy Karstensens Skibsvaerft AS, z którą Nauta współpracuje od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów. Finalnym odbiorcą jednostki będzie zajmująca się połowami ryb norweska spółka Peter Hepso Rederi, która będzie używała go do połowów na północnym Atlantyku.   

Mierzący blisko 78 m długości i ponad 15 m szerokości RAV jest piątym statkiem zwodowanym w tym roku w Stoczni Remontowej Nauta i szesnastym, który Stocznia przekazuje duńskiemu klientowi. Na ten rok zaplanowane są jeszcze wodowania kolejnych trzech statków.

Budowa statków rybackich jest jedną ze specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Poza nimi w portfolio Nauty są także jednostki naukowo-badawcze i statki usługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie Stocznia pozyskała także ważny kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz na budowę okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP.

Dane techniczne statku:

Długość całkowita: 78,00 m

Szerokość: 15,50 m

Zakwaterowanie: 12/16 osób

Klasa: DnV + 1A1 Fishing Vessel Ice E0 TMON

Port macierzysty: Trondheim

 

Nauta