TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

PokazRatownictwaW najbliższą sobotę, 23 czerwca, w rejonie Basenu Prezydenta w Gdyni (naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego), będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa w wykonaniu załogi śmigłowca Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda”. Kolejny pokaz ratownictwa odbędzie się już w czwartek, 28 czerwca.

Podjęcie rozbitka z wody zaprezentuje w sobotę, 23 czerwca, załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Pokaz inaugurujący koncert galowy Festiwalu Orkiestr Wojskowych odbędzie się w rejonie Basenu Prezydenckiego (naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego) około godziny 21.00. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej Marynarki Wojennej.

W czwartek, 28 czerwca, w rejonie Basenu Prezydenta w Gdyni kolejny raz będzie można zobaczyć ratowników Marynarki Wojennej w akcji. Tym razem będzie to element pokazu działań antyterrorystycznych i ratowniczych organizowanego w ramach XII Bałtyckich Targów Militarnych Balt-Military-Expo 2012. Załoga „Anakondy” zaprezentuje w nich elementy ewakuacji poszkodowanego z pokładu jednostki za pomocą noszy oraz podjęcia rozbitka z wody. W pokazie będą również uczestniczyć wydzielone siły i środki Wojsk Specjalnych, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Izby Celnej, Urzędu Morskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia.  Więcej informacji na temat pokazu na stronie internetowej Balt-Military-Expo 2012.

Śmigłowiec W-3RM "Anakonda" przeznaczony jest do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków ( w pozycji leżącej 2). Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem tego typu maszyn. Cztery z nich wyposażono w system obserwacji termowizyjnej, który zwiększa efektywność poszukiwania rozbitków w nocy. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom „Anakonda” ma możliwość awaryjnego wodowania. W skład załogi wchodzi do 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik-operator dźwigu, lekarz i ratownik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.